SKIP_TO

Historia i działalność biblioteki

Poznaj Bibliotekę Kraków!

Biblioteka Kraków to 56 filii, Biblioteka Główna oraz 2 punkty biblioteczne. Jesteśmy jedną z największych sieci bibliotek miejskich w Polsce! Ale od początku…

Krótkie kalendarium:

1 stycznia 2017 – po połączeniu czterech bibliotek dzielnicowych (Krowoderskiej Biblioteki Publicznej, Nowohuckiej Biblioteki Publicznej, Podgórskiej Biblioteki Publicznej oraz Śródmiejskiej Biblioteki Publicznej) powstaje sieć miejskich bibliotek, czyli my – Biblioteka Kraków.

Styczeń 2017 – z okazji 100. rocznicy śmierci Antoniny Domańskiej powołaliśmy ogólnopolską Nagrodę Żółtej Ciżemki za najlepszą książkę dla dzieci i młodzieży.

Marzec 2017 – z sukcesem scaliliśmy cztery bazy bibliograficzne oddając Wam do użytku jeden, funkcjonalny katalog.

Czerwiec 2017 – rozpoczynamy prowadzenie Klubu Dziennikarzy „Pod Gruszką”. Od tego momentu organizujemy także Nagrodę Krakowskiej Książki Miesiąca

Październik 2017 – ukazał się pierwszy numer naszego miesięcznika „Biblioteka Kraków. Informator czytelniczo-kulturalny”.

Marzec 2018 – wydaliśmy pierwszy tom „Rocznika Biblioteki Kraków”, który ukazuje się nieprzerwanie do dziś.

Od stycznia 2018 do lipca 2022 roku – byliśmy wydawcą kwartalnika literackiego „Czas Literatury” oraz miesięcznika „Kraków”.

Kwiecień 2024 – w ramach projektu „E-usługi w Bibliotece Kraków wraz z wdrożeniem nowoczesnej infrastruktury informatycznej” powstaje aplikacja Biblioteki Kraków i nowa strona internetowa.

Łączymy tradycję z nowoczesnością!

Jesteśmy Instytucją Kultury Miasta Krakowa. Nasza działalność skupia się na zaspokajaniu potrzeb oświatowych, kulturalnych i informacyjnych społeczeństwa oraz upowszechnianiu wiedzy i kultury. Staramy się zapewnić mieszkańcom Krakowa szeroki dostęp do różnorodnych materiałów i usług bibliotecznych.

Naszą misją jest aktywny udział w rozwoju społeczeństwa o wysokich standardach wiedzy i kultury, zaangażowanego, spełniającego wymogi nowoczesności i wyzwania ważnego ośrodka uniwersyteckiego. Chcemy budować pozytywny wizerunek biblioteki inkluzywnej, zapewnić powszechny dostęp do bogatej i zróżnicowanej oferty zbiorów bibliotecznych i dostarczać wysokiej jakości usługi dla różnych grup użytkowników.

Chcemy, aby nasze filie były przyjazne i dostępne. W tym celu wprowadzamy udogodnienia (np. przewijaki dla niemowląt, kąciki malucha, książkomaty) i rozwiązania dostosowane do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami. Tworzymy przestrzeń do swobodnego nawiązywania kontaktów społecznych, budowania relacji, wyrażania opinii i dzielenia się swoją wiedzą oraz doświadczeniem.

Promujemy książkę i czytelnictwo, działamy na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego oraz literackiego Krakowa. Wspieramy rozwój osobisty, pobudzamy kreatywność, pomagamy w odkrywaniu i rozwijaniu pasji oraz zainteresowań.

Organizujemy wydarzenia dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Zachęcamy do skorzystania z naszej oferty. Szczegóły w naszym harmonogramie wydarzeń.

© 2024 Biblioteka Kraków. Wszystkie prawa zastrzeżone.