SKIP_TO

Książkomaty

Posiadamy aktualnie pięć książkomatów dla czytelników! Takie urządzenia to idealne rozwiązanie dla każdego zapracowanego lub niemogącego odebrać swoich książkowych zamówień w godzinach otwarcia biblioteki.
Książkomaty znajdują się w pięciu różnych miejscach Krakowa:
  • przy Bibliotece Głównej, ul. Powroźnicza 2,
  • przy Filii nr 16, ul. Radzikowskiego 29,
  • przy Filii nr 21, Królewska 59,
  • przy Filii nr 42, ul. Agatowa 33,
  • przy Filii nr 53, os. Stalowe 12.
Książkomat to samoobsługowe urządzenie pozwalające na odbiór zamówionych oraz zwrot przeczytanych książek i audiobooków. Działanie książkomatu jest bardzo proste i podobne do działania popularnych automatów paczkowych.
Biały książkomat przy filii bibliotecznej. Na nim grafika książek w krowie łaty i napis nad nimi "Książki na wypasie"

JAK ZAMÓWIĆ KSIĄŻKĘ lub AUDIOBOOK DO KSIĄŻKOMATU?

  1. Wystarczy posiadać ważną kartę biblioteczną.
  2. Zaloguj się na swoje konto biblioteczne.
  3. Znajdź w katalogu książkę lub audiobook, który chcesz wypożyczyć (wybrana pozycja musi znajdować się w katalogu filii, przy której znajduje się książkomat!).
  4. Dokonaj zamówienia, wskaż jako miejsce odbioru książkomat i czekaj na informację, że książka jest gotowa do odbioru.
  5. Gdy bibliotekarz zrealizuje zamówienie i załaduje skrytkę w książkomacie, dostaniesz wiadomość e-mail o możliwości odbioru i terminie, do którego należy odebrać zamówiony tytuł.
  6. Książki czekają na odbiór 3 dni, od dnia powiadomienia o realizacji zamówienia.
  7. Idź do książkomatu i użyj swojej karty bibliotecznej. Zeskanuj ją pod mniejszym czytnikiem (pod ekranem), weź książkę i ciesz się lekturą!
  8. Do książkomatu możesz także zwrócić wypożyczone książki. Pamiętaj jednak o tym, że każdy zwrot wymaga weryfikacji w systemie przez bibliotekarza, co zazwyczaj trwa 1 dzień roboczy – to oznacza, że książka nie zniknie z Twojego konta natychmiast po załadowaniu jej do skrytki.
  9. Książki do książkomatu są dostarczane od poniedziałku do soboty (w soboty do godziny 14:00).
  10. Bardzo ważne: do książkomatu można zamawiać i zwracać wyłącznie książki i audiobooki z filii, przy której znajduje się książkomat.
  11. Do książkomatu nie zamówisz i nie zwrócisz gier planszowych!

O ZWROCIE KSIĄŻEK/AUDIOBOOKÓW DO KSIĄŻKOMATU:

  1. Do książkomatu można zwrócić książki/audiobooki wypożyczone wcześniej z filii lub z książkomatu.
  2. Każdy zwrot wymaga weryfikacji przez bibliotekarza, która zazwyczaj trwa 1 dzień roboczy.
  3. Do książkomatu można zwracać wyłącznie książki/audiobooki z filii, przy której znajduje się książkomat.
  4. Zwrot książek, które zostały przetrzymane, spowoduje zatrzymanie dalszego naliczania kary, nadal jednak masz obowiązek uregulować tę, która już została naliczona.
  5. Na życzenie czytelnika książkomat wygeneruje potwierdzenie zwrotu. W Filii nr 53 (Love Stalowe) wyjątkowo będzie to potwierdzenie przesłane na adres mailowy czytelnika. Pamiętaj o podaniu prawidłowego adresu swojej poczty elektronicznej.

JAK DOKONAĆ ZWROTU?

  1. Na ekranie w książkomacie wybieramy opcję Zwrot.
  2. Skanujemy po kolei kody kreskowe każdej zwracanej książki/audiobooka (na mniejszym czytniku, pod ekranem). UWAGA: Skanujemy kod kreskowy nadany przez bibliotekę (nie kod kreskowy wydawnictwa). Zniszczenie kodu uniemożliwi jego zwrot do książkomatu!
  3. Po zeskanowaniu kodów otworzy się pusta skrytka, w której umieszczamy książki/audiobooki.
  4. Zamykamy skrytkę i wybieramy na ekranie Zakończ.
Książkomat przy Bibliotece Głównej dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego pozyskanych przez Bibliotekę Kraków w programie „Infrastruktura kultury” i wykorzystanych w ramach realizacji zadania „Biblioteka bliżej czytelnika – książkomat i wyposażenie Biblioteki Głównej Biblioteki Kraków”. Książkomat przy Filii nr 16 to efekt realizacji projektu w ramach Budżetu Obywatelskiego 2020. Książkomaty przy Filii nr 21 i Filii nr 42 zostały sfinansowane z budżetu miasta.

© 2024 Biblioteka Kraków. Wszystkie prawa zastrzeżone.