SKIP_TO

Najcześciej zadawane pytania

Wystarczy przyjść do wybranej placówki Biblioteki Kraków z ważnym dokumentem zawierającym zdjęcie i PESEL. Bibliotekarz poprosi o zapoznanie się z regulaminem i wypełnienie karty zapisu. Jeśli będzie potrzeba, pomoże ją wypełnić. Następnie wyda kartę biblioteczną ważną we wszystkich filiach Biblioteki Kraków. W przypadku nieletnich – kartę podpisuje rodzic lub opiekun prawny. Cudzoziemcy proszeni są o przedstawienie karty stałego pobytu lub paszportu.
Tak. Osoby, które nie mają konta w bibliotece, mogą zapisać się przez Internet. W tym celu należy uzupełnić formularz dostępny w katalogu online. Uwaga: zdalny zapis uprawnia do korzystania z usług rezerwacji i zamówień, jednak wypożyczenie zbiorów może nastąpić dopiero po osobistym zapisie w dowolnej filii bibliotecznej. Biblioteka oferuje również usługę zdalnego zapisu przy użyciu Profilu Zaufanego.
Tak.
Z jednej filii jednorazowo można wypożyczyć 5 materiałów bibliotecznych (książek, audiobooków, dokumentów elektronicznych), w tym 1 grę planszową. W przypadku korzystania z kilku filii można wypożyczyć maksymalnie 15 materiałów, w tym 3 gry planszowe.
Książkę można wypożyczyć na 31 dni, licząc od daty wypożyczenia.
Warto przy zapisie do Biblioteki podać adres mailowy. Wtedy powiadomienia o terminie zwrotu są generowane przez system i przesyłane na podany adres. Stan swojego konta bibliotecznego można również sprawdzić, logując się do katalogu elektronicznego lub kontaktując się z filią.
Jeżeli na pożyczony dokument nie ma zapotrzebowania ze strony innych użytkowników, można go trzykrotnie prolongować: logując się do katalogu elektronicznego, osobiście, telefonicznie lub mailowo.
Jeżeli materiały biblioteczne nie zostały zwrócone w terminie i wynika to z przyczyn niezależnych od Biblioteki, zostanie naliczona opłata zgodnie z Regulaminem, czyli 0,20 złotych za 1 dokument za każdy dzień po terminie zwrotu.
Opłaty za nieterminowy zwrot materiałów bibliotecznych mogą być dokonywane: osobiście gotówką we wszystkich filiach Biblioteki Kraków i Bibliotece Głównej lub w kasie Biblioteki Kraków, przez elektroniczny system płatniczy realizowany przez firmę PayU S.A. przelewem na konto Biblioteki Kraków (PKO BP 93 1020 2892 0000 5302 0627 7638.; dokonując płatności należy podać imię i nazwisko oraz numer karty bibliotecznej), użyciu karty płatniczej w wybranych filiach Biblioteki Kraków.
Mimo nieuregulowania naliczonej opłaty za nieterminowy zwrot materiałów bibliotecznych Użytkownik może jednorazowo, w dniu w którym zwrócono wypożyczone materiały biblioteczne i naliczono opłatę, skorzystać ze wszystkich zbiorów i usług Biblioteki, o ile opłata ta wynosi poniżej 30,00 zł. Po upływie 31 dni od dnia naliczenia opłaty konto Użytkownika zostanie zablokowane do czasu uregulowania zobowiązań.
Zaistniały fakt należy zgłosić bibliotekarzowi, który zablokuje konto do chwili wydania duplikatu karty bibliotecznej.
Należy to zgłosić bibliotekarzowi, który określi sposoby rekompensaty tej straty np. odkupienie takiego samego egzemplarza, podarowanie innej książki o porównywalnej wartości lub wpłata.
Książkę należy odebrać w ciągu 5 dni, licząc od chwili powiadomienia o możliwości jej odbioru. W przypadku odbioru w książkomacie, rezerwacja czeka na odbiór 3 dni, od dnia powiadomienia o realizacji zamówienia.
Należy ten fakt zgłosić bibliotekarzowi, który zidentyfikuje problem.
Należy zgłosić się osobiście do Biblioteki. Informacji na temat hasła nie można uzyskać telefonicznie lub przez osoby trzecie. Można też skorzystać z opcji „wygeneruj nowe hasło” dostępnej w katalogu on-line.
W przypadku problemów z logowaniem prosimy o kontakt (pn.-pt. 7:30-15:30): e-mail: beata.piotrowicz@biblioteka.krakow.pl, agnieszka.cwykiel@biblioteka.krakow.pl tel. 661 228 282, 797 024 764, 12 61 89 100 w. 149
Nie. Książkę należy zwrócić w filii, z której została wypożyczona.
Gry można wypożyczać na podobnych zasadach jak książki – na 31 dni z możliwością wcześniejszej rezerwacji przez internetowy katalog biblioteczny. Z jednej filii jednorazowo można wypożyczyć 5 materiałów bibliotecznych, w tym 1 grę planszową. W przypadku korzystania z usług kilku filii można wypożyczyć maksymalnie 15 materiałów, w tym 3 gry planszowe. Gry dostępne są w placówkach: Filia nr 16 (ul. Radzikowskiego 29 Filia nr 20 (ul. Opolska 37) Filia nr 42 (ul. Telimeny 9) Filia nr 45 (ul. Teligi 24) Filia nr 48 (os. Bohaterów Września 26) Filia nr 51 (os. Kalinowe 4) Filia nr 56 (os. Zgody 7)
Trzeba być pełnoletnim i posiadać ważną kartę biblioteczną. Po wypełnieniu oświadczenia można wypożyczyć, na okres 31 dni, e-czytnik. Swoim podpisem użytkownik przejmuje pełną odpowiedzialność za pożyczony sprzęt. Za wypożyczenie e-czytnika pobierana jest kaucja zwrotna (350 zł). W celu zapewnienia zwrotu kaucji w gotówce – zamiar zwrotu materiałów i urządzeń należy zgłosić bibliotekarzowi przynajmniej z trzydniowym wyprzedzeniem, a podstawą zwrotu kaucji jest dowód wpłaty.
Tak. Należy wypełnić formularz "Zaproponuj zakup"
Rezerwacja dotyczy książek, które w danym momencie dostępne są w bibliotece. Zamówienie dotyczy książek, które w danym momencie są wypożyczone lub zarezerwowane przez innych czytelników.
Tak, wszystkie zajęcia organizowane przez Bibliotekę Kraków są bezpłatne.

© 2024 Biblioteka Kraków. Wszystkie prawa zastrzeżone.