SKIP_TO

Styczniowy Salon Literacki

Zapraszamy na spotkanie autorskie i prezentację książki Edwarda Pasewicza Czarne Wesele.
23 stycznia o godz. 18:00 w Klubie Dziennikarzy Pod Gruszką odkryjemy jaka tajemnica kryje się za zanikami pamięci głównego bohatera, Izaaka Glassmana. Czy opowieść o wielokulturowym międzywojennym Krakowie może stać się kluczem do zrozumienia dzisiejszego konfliktu izraelsko-palestyńskiego? Na to pytanie poszukamy odpowiedzi podczas spotkania.

Prowadzenie Monika Ochędowska.



O książce:

Książka Czarne wesele inspirowana jest prawdziwymi postaciami i wydarzeniami, między innymi Zeewem Żabotyńskim, syjonistycznym przywódcą opowiadającym się za utworzeniem Państwa Żydowskiego na ówczesnym terytorium Palestyny. Akcja powieści toczy się w międzywojennym Krakowie, a autor po mistrzowsku przeplata fikcję z prawdą, sięgając do samych źródeł konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

W tej powieści zaciera się granica między prawdą i fikcją – obok młodych przepełnionych idealizmem żydowskich chłopców na scenie pojawiają się postaci historyczne, z których każda mogłaby zostać bohaterem powieści sensacyjnej. Dzięki Pasewiczowi siedzimy w tłumie podczas przemówień Zeewa Żabotyńskiego, syjonistycznego przywódcy i założyciela Legionu Żydowskiego, oczami bohaterów obserwujemy przemianę szklarza w bezwzględnego gestapowskiego donosiciela, czytamy słowa rabina, posła i twórcy polskojęzycznego „Nowego Dziennika". 


O autorze:

Edward Pasewicz – pisarz, poeta, dramaturg i kompozytor. Za swoją twórczość poetycką, m.in. za tomiki Drobne! Drobne! i Pałacyk Bertolta Brechta, wielokrotnie nominowany do głównych nagród literackich. Jego wiersze były tłumaczone na 11 języków. Autor powieści kryminalnej Śmierć w darkroomie, laureat Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus w 2022 r. za powieść Pulverkopf.

© 2025 Biblioteka Kraków. Wszystkie prawa zastrzeżone.