SKIP_TO

Spotkanie z laureatką nagrody Krakowska Książka Miesiąca

Zapraszamy na spotkanie z Magdą Huzarską-Szumiec – laureatką nagrody Krakowska Książka Miesiąca za książkę Niusia z Listy Schindlera. Historia ocalenia. Autorka opisuje niezwykłe losy Niusi Horowitz – jednej z ostatnich żyjących osób uratowanych przez Oskara Schindlera, a także bohaterki filmu Lista Schindlera w reżyserii Stevena Spielberga. Wieczór autorski i wręczenie nagrody nastąpi 27 czerwca (czwartek) o godz. 18.00 w Filii nr 21 (Czytelnia naukowa, ul. Królewska 59).

Książka dostępna w naszym katalogu: TUTAJ.

O autorce:
Magda Huzarska-Szumiec – absolwentka teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz dziennikarka prowadząca dział kultury w miesięczniku „Kraków i Świat”. Publikuje recenzje, rozmowy z twórcami, reportaże na łamach wielu pism oraz portali internetowych. Należy do grona jurorów przyznających artystom Markę Radia Kraków, jest też jurorką konkursu Portrety.

O książce:
Bohaterka książki Magdy Huzarskiej-Szumiec „Niusia z Listy Schindlera. Historia ocalenia” zalicza się do nielicznego grona tych, którym udało się przetrwać holokaust. Trafiła wraz z rodziną na słynną Listę Schindlera. Głód, strach, brud, wszawica, praca ponad siły – stały się codziennością lat wojny spędzanej przez małą dziewczynkę w krakowskim getcie, w KL Plaszow i wreszcie jako pracownica Fabryki Wyrobów Emaliowanych Oskara Schindlera. Niusia opowiada, że trafiła do raju, który miał smak zupy i perfum Schindlera. Jak łatwo przyzwyczaja się człowiek do lepszych warunków, przekonała się, gdy ponownie trafiła do KL Plaszow, a później – zamiast na Morawy do nowej fabryki Schindlera – do Auschwitz. W końcu – dzięki Schindlerowi – trafiła do Brünnlitz, gdzie do końca wojny pracowała w kierowanej przez niego fabryce zbrojeniowej. Ileż razy uniknęła śmierci w tym, czasie... Od rozpoczęcia wojny żyła w nieustającej traumie. Dopiero gdy dała się namówić na zostanie konsultantką przy realizacji filmu Stevena Spielberga „Lista Schindlera”, kiedy odważyła się odwiedzić Muzeum Auschwitz-Birkenau i zaczęła tam jeździć, by opowiadać młodzieży o piekle, przez które udało jej się przejść – zaczął się nowy etap jej życia. „Nie wolno nam zapomnieć, do czego człowiek jest zdolny i co może zrobić drugiemu człowiekowi” – powiedziała autorce książki. Opowieść toczy się dwoma torami. Są tu wspomnienia bohaterki i innych świadków oraz opowieści Niusi.

Recenzja Janusza M. Palucha – członka jury nagrody Krakowska Książka Miesiąca.

Rozmowę poprowadzi Krzysztof Zajas

Zapraszamy!

© 2024 Biblioteka Kraków. Wszystkie prawa zastrzeżone.