SKIP_TO

Krakowska Książka Miesiąca marca!

Zapraszamy na spotkanie z Edwardem Pasewiczem – laureatem nagrody Krakowska Książka Miesiąca.

W marcu zwyciężyła książka pt. Czarne wesele. Na spotkanie autorskie i wręczenie nagrody zapraszamy 27 marca (czwartek) o godz. 18:00 do Filii nr 21 (ul. Królewska 59).

Edward Pasewicz, autor nagrodzonego Angelusem „Pulverkopfa”, powraca brawurowo poprowadzoną powieścią inspirowaną prawdziwymi postaciami i wydarzeniami. Autor wielozmysłowo przywraca do życia barwny świat krakowskiej społeczności żydowskiej, pełnej wewnętrznych podziałów i napięć, mistycyzmu i wiary, ale także uprzedzeń i przesądów.
Sprawdź w KATALOGU dostępność książki Czarne wesele.

Rozmowę poprowadzi Jarosław Fazan.

O autorze

Edward Pasewicz – poeta, pisarz, dramaturg i kompozytor. Autor takich książek jak „Henry Berryman. Pieśni”, „Drobne! Drobne!”, „Pałacyk Bertolta Brechta”, „Pulverkopf „Och, Mitochondria”, „Sztuka bycia niepotrzebnym”. Za swoją twórczość był wielokrotnie nominowany do głównych nagród literackich: czterokrotnie do Nagrody Literackiej Gdynia, trzykrotnie do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius”, Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej, Nagrody Literackiej „Nike”. Laureat konkursu im. Jacka Bierezina. W 2022 r. otrzymał Literacką Nagrodę Europy Środkowej „Angelus” za książkę „Pulverkopf”. Jego wiersze były tłumaczone na 11 języków, m.in. na niemiecki, angielski, słoweński, serbski, bułgarski, czeski, hiszpański, kataloński, włoski.
Łysiejący mężczyzna z brodą, ubrany w czarną bluzę na zamek, siedzi na zielonym fotelu we wnętrzu biblioteki i uśmiecha się.

O książce

Jaka tajemnica kryje się za zanikami pamięci głównego bohatera, Izaaka Glassmana? Czy opowieść o wielokulturowym międzywojennym Krakowie może stać się kluczem do zrozumienia dzisiejszego konfliktu izraelsko-palestyńskiego? W tej powieści zaciera się granica między prawdą i fikcją – obok młodych przepełnionych idealizmem żydowskich chłopców na scenie pojawiają się postaci historyczne, z których każda mogłaby zostać bohaterem powieści sensacyjnej. Dzięki Pasewiczowi siedzimy w tłumie podczas przemówień Zeewa Żabotyńskiego, syjonistycznego przywódcy i założyciela Legionu Żydowskiego, oczami bohaterów obserwujemy przemianę szklarza w bezwzględnego gestapowskiego donosiciela, czytamy słowa rabina, posła i twórcy polskojęzycznego „Nowego Dziennika”. Czarne wesele, które stało się jednym z punktów wyjścia dla tej opowieści, odbyło się naprawdę – ceremonia miała zatrzymać hiszpankę dziesiątkującą Kraków w 1918 roku. Zarazy hitleryzmu powstrzymać się nie udało. Po barwnym świecie krakowskiej społeczności żydowskiej, pełnej wewnętrznych podziałów i napięć, mistycyzmu i wiary, ale także uprzedzeń i przesądów, pozostały głównie mury kamienic. Edward Pasewicz przywraca do życia tamten świat i słowami pozostawia na nim swój odcisk. Tak wyrazisty, że kończymy czytać z myślą: „Ta historia, mogła wydarzyć się naprawdę”.
(za: Wydawnictwo Wielka Litera)

Po lewej stronie czarna okładka książki z białym napisem Czarne Wesele oraz niebieskim napisem Edward Pasewicz, po prawej czerwony logotyp i napis Krakowska Książka Miesiąca.

„Niewesołe wesele”

Ta powieść obfituje w opisy nie tylko prawdziwych wydarzeń, znanych postaci, zaskakujących zwyczajów, tragedii żydowskich mieszkańców Krakowa. Czujemy smaki i zapachy, widzimy kolory tamtego miasta – Krakowa i żydowskiej dzielnicy Kazimierz. Autor książki Edward Pasewicz, poeta, prozaik i kompozytor, hipnotyzuje nas. W niezwykły sposób przenosi w przeszłość i pozwala uczestniczyć w wydarzeniach pamiętnego roku 1918 – rodzącej się niepodległości Polski i obrzędzie czarnego wesela na żydowskim cmentarzu, mającym zatrzymać szerzącą się epidemię hiszpanki. Towarzyszymy dwóm bohaterom książki, Izaakowi Glassmanowi i Arke Liebermanowi, zaangażowanym w ruch syjonistyczny. Są mieszkańcami żydowskiego Kazimierza, który pulsował w tamtych latach życiem religijnym i politycznym. Chasydzcy chałaciarze z pogardą spluwali na ich widok, krzywo spoglądali na nich lewicowi antysyjonistyczni bundowcy czy antysemiccy Polacy. Akcja, pełna retrospekcji, toczy się dwutorowo – w 1927 roku, kiedy do Krakowa przyjeżdża lider ruchu syjonistycznego Ze’ew Żabotyński, i w 1942 roku, kiedy cudem ocalały z transportu do Bełżca Izaak, miotany chęcią zemsty, szuka wśród swoich znajomych zdrajców i szpicli. Pasewicz od pierwszej do ostatniej strony nie daje czytelnikowi wytchnienia. Wędrujemy z nim po wielokulturowym Krakowie i Kazimierzu. Wdajemy się w polityczne dyskusje, przyglądamy bójkom. Książka staje się swoistym wehikułem czasu. Nie mamy pewności, gdzie przebiega granica między fikcją literacką a prawdą historyczną. Niezwykle obrazowa opowieść uwiedzie każdego czytelnika.
Recenzja Janusza M. Palucha – członka jury nagrody Krakowska Książka Miesiąca

© 2025 Biblioteka Kraków. Wszystkie prawa zastrzeżone.