SKIP_TO
1 lipca 2024

Gabinet Sławomira Mrożka już otwarty!

28 czerwca uroczyście otworzyliśmy Gabinet Sławomira Mrożka w Bibliotece Głównej (ul. Powroźnicza 2).

Otwarcia dokonała Susana Osorio-Mrożek wraz z Aleksandrem Miszalskim – Prezydentem Miasta Krakowa i Agnieszką Staniszewską-Mól – dyrektorką Biblioteki Kraków.

Kolekcję dostępną w gabinecie gromadziliśmy już od kilku lat i wreszcie się udało! Tym bardziej jest nam miło, że data bardzo istotna. 29 czerwca obchodziliśmy 94. rocznicę urodzin słynnego polskiego dramaturga, pisarza i rysownika.

Warto podkreślić, że jest to pierwsze takie miejsce w Krakowie upamiętniające Mrożka!

Gabinet zaprojektował Jan Polewka – scenarzysta i reżyser, długoletni dyrektor Teatru Groteska.

W zeszłym roku Susana Osorio-Mrożek odwiedziła Kraków, aby przekazać nam osobiste pamiątki po swoim mężu. Wcześniej weszliśmy w posiadanie biurka Sławomira Mrożka z jego mieszkania przy ul. Krupniczej i kilku innych artefaktów, które zachowały się dzięki Adamowi Macedońskiemu.

Ściany gabinetu zdobią zdjęcia wykonane przez Wojciecha Plewińskiego oraz afisze do sztuk z kolekcji Krzysztofa Dydo. Zebrane zostały również książki, w tym korespondencja pisarza z poetą Józefem Baranem, jego krajanem z Borzęcina, miejsca urodzenia obu twórców.

Wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego wyjątkowego miejsca, serdecznie dziękujemy!

 A kto jeszcze nie widział – ZAPRASZAMY!
                   
Na odwiedzających czekają liczne pamiątki z podróży pisarza, jego przedmioty osobiste – m.in. dowód osobisty, paszporty, okulary, a także maszyna do pisania i biurko.

Poniżej przedstawiamy fotorelację z uroczystości otwarcia.

Aby zwiedzić gabinet wystarczy odwiedzić Bibliotekę Główną (ul. Powroźnicza 2). 

© 2024 Biblioteka Kraków. Wszystkie prawa zastrzeżone.