SKIP_TO
Spotkanie autorskie 30 września 2024

Melchior Wańkowicz – przypominany...

Zapraszamy na jedyne w swoim rodzaju spotkanie z Aleksandrą Ziółkowską-Boehm – autorką książki Melchior Wańkowicz – przypominany. 

W 2024 roku przypada 50. rocznica śmierci wybitnego pisarza, reportera, publicysty, korespondenta wojennego i wydawcy, który ogłoszony został przez Sejm Patronem Roku. Z tej okazji zachęcamy do udziału w spotkaniu z Aleksandrą Ziółkowską-Boehm, która była asystentką i sekretarką pisarza.

Melchior Wańkowicz to nie tylko wybitny reportażysta w historii literatury polskiej, ale także założyciel prężnie działającego Towarzystwa Wydawniczego Rój. W czasie wojny był korespondentem przy II Korpusie Polskim gen. Władysława Andersa, później przez lata na dobrowolnej emigracji, oskarżony w głośnym procesie o współpracę z Radiem Wolna Europa. Pozostawił po sobie m.in. Na tropach Smętka, Bitwę o Monte Cassino, Hubalczyków czy Karafkę La Fontaine'a.
 
Znasz hasło „Cukier krzepi”? To właśnie Melchior Wańkowicz jest jego autorem. Podobnie jaki  hasła Polskich Linii Lotniczych LOT z 1971 roku „Lotem bliżej”.
Po więcej ciekawostek zapraszamy na spotkanie z autorką, która opowie wiele interesujących anegdot o życiu i twórczości pisarza.

Kiedy?
8 października o godz. 18.00

Gdzie?
W Filii nr 21 (Czytelnia naukowa), ul. Królewska 59.


Sprawdź dostępność książki w naszym katalogu. Link do książki Melchior Wańkowicz – przypominany.

Rozmowę poprowadzi Krzysztof A. Zajas.

Zapraszamy!

Fragment słowa wstępnego „ Melchior Wańkowicz – przypominany”

Życie Wańkowicza było jak wielka przygoda, jego książki odpowiadały na zapotrzebowanie czytelników, cieszyły się dużym powodzeniem. przedstawia biografię i twórczość wybitnego pisarza, znakomitego reportera, publicysty, korespondenta wojennego i wydawcy. [...] w powściągliwy sposób portretuje - przypomina - pisarza i jego dość niezwykłe życie. Zachęca - aby młodzi czytelnicy, jak to robiło pokolenie ich rodziców i dziadków, sięgnęli po jego książki. Dobrze by się stało, gdyby pisarz znalazł się na liście autorów współczesnych lektur szkolnych.

© 2024 Biblioteka Kraków. Wszystkie prawa zastrzeżone.