Kulturałki – spotkanie z Wacławem Krupińskim
Mamy nie lada gratkę dla miłośników felietonów o kulturze, opowieści z kuluarów oraz anegdot o znanych i lubianych artystach! Zapraszamy na spotkanie autorskie z Wacławem Krupińskim!
Kiedy? 24 marca o godz. 18:00
Gdzie? Klub Dziennikarzy „Pod Gruszką” (ul. Szczepańska 1)
Rozmowę poprowadzi Agnieszka Malatyńska.
Książka Kulturałki czyli lustro. Felietony z „Dziennika Polskiego” z lat 2000-2017 to, jak sama nazwa wskazuje, zbiór felietonów, które Wacław Krupiński opublikował w trakcie 17 lat pracy w „Dzienniku Polskim”. Spośród 900 tekstów dziennikarz wybrał do swojej książki 140 felietonów. Autor krąży w nich wokół wydarzeń kulturalnych i towarzyskich Krakowa. Opisuje miejsca i rozmawia z ważnymi osobistościami kultury ostatniej dekady. W trakcie spotkania powspominamy Pałac Prasy, zwany „Krążownikiem Wielopole”, nawiążemy do książki Andreowia Beaty Chomątowskiej (nagrodzonej Krakowską Książką Miesiąca we wrześniu 2021 roku) i odkryjemy, co inspirowało Wacława Krupińskiego do pisania. Gwarantujemy przeniesienie się w czasie do Krakowa sprzed lat!
Wydarzenie finansowane ze środków Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa, edycja 2024.
Książki autora znajdziesz w naszych filiach. Sprawdź katalog: Wacław Krupiński – książki autora. Z kolei Kulturałki czekają do wypożyczenia tutaj: Kulturałki czyli lustro.
O książce
Wacku drogi, jak dobrze, że jesteś! Byłeś najwspanialszym obserwatorem, kronikarzem i przyjacielem artystów ‒ zawsze blisko kulturalnych wydarzeń w naszym Krakowie. Pisałeś prawdziwie, rzetelnie, z życzliwością o spektaklach, recitalach, koncertach… Ocaliłeś od zapomnienia wiele osób, zdarzeń, ważnych i pięknych chwil. Czytam „Kulturałki” i wraca młodość, radość… Czuję się szczęśliwa, że dane mi było żyć w czasie, gdy Ty pisałeś o moim świecie. Dziękuję Ci za to.
ANNA DYMNA
Strażnik dobrego gustu i smaku. Mistrz małych i większych form dziennikarskich. W „Kulturałkach”, które są swoistym raptularzem pewnego okresu w dziejach krakowskiej kultury, wykazuje się znawstwem poruszanych tematów i lekkością stylu a także dużą swobodą, cechującą wytrawnych publicystów.
JÓZEF BARAN
„Kulturałki” czyta się „jednym tchem”. Ta książka to prawdziwa kronika życia kulturalnego i towarzyskiego Krakowa. Lektura obowiązkowa dla wszystkich miłośników kultury, zwłaszcza obdarzonych poczuciem humoru. Polecam.
JÓZEF „ŻUK” OPALSKI
Kim w „Kulturałkach” był Wacław Krupiński? Czy nie zuchwałym mnichem z literackim talentem? Tak. Był. I dzięki jego wędrówkom po istotnych miejscach, wydarzeniach, spotkaniach otrzymujemy zapis naszych wzruszeń i rozczarowań. Podziękujmy i pokłońmy się Kronikarzowi kultury. Bardzo zachęcam.
JAN KANTY PAWLUŚKIEWICZ
(Wydawnictwo Universitas)
Weź udział w konkursie!
Wygraj: zestaw gadżetów bibliotecznych, egzemplarz Kulturałek Wacława Krupińskiego ze specjalną dedykacją i książkę Andreowia Beaty Chomątowskiej! Przedmiotem Konkursu jest napisanie odpowiedzi wraz z uzasadnieniem na pytanie: Jakie pięć miejsc na mapie krakowskiej kultury uważasz za punkty-symbole, bez których dziś miasto nie byłoby już takie samo?, a następnie wklejenie go w komentarzu pod postem konkursowym na Facebooku Biblioteki Kraków.
Konkurs trwać będzie od popołudnia 13 marca do północy 20 marca na stronie Facebook Biblioteki Kraków (kliknij, aby przejść do posta). Regulamin znajdziesz poniżej.
Zainspiruj się! Zachęcamy do przeczytania wywiadu z Wacławem Krupińskim w najnowszym numerze „Informatora Czytelniczo-Kulturalnego Biblioteki Kraków” (nr 3/2025), w którym z dziennikarzem rozmawia dyrektorka Biblioteki Kraków Agnieszka Staniszewska-Mól! Sprawdź strony od 3 do 5! Numer dostępny jest bezpłatnie pod tym linkiem: Informator Czytelniczo-Kulturalny Biblioteki Kraków.
